Liepājas HAMMOND ērģeļu restaurācija

HAMMOND ērģeļu vārds ir nozīmīgs zīmols mūziķu pasaulē, jo īpaši džeza un rokmūzikas vidē. Slavenā zīmola elektriskās ērģeles savulaik ražotas arī Rīgā, un līdz šim saglabājušies vien trīs HAMMOND instrumenti – vienas no tiem ir Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND ērģeles, kurām nepieciešama restaurācija. 

Liepājas HAMMOND ir unikāls instruments, viens no retajiem šī zīmola eksemplāriem, kas ražots pirms Otrā pasaules kara, 1937. gadā, turklāt Latvijā - Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ar īpašu mākslinieka Ādolfa Irbītes dizainu.

Palīdzēsim Latvijā ražotajām ērģelēm atkal skanēt!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

HAMMOND vēsture

Elektronisko ērģeļu izgudrotājs Lorenss Hamonds (Laurens Hammond, 1895-1973) bija amerikāņu inženieris un uzņēmējs. Interesi par tehniku Hamonds izrādīja jau bērnībā – vairākus gadus dzīvodams ar māti Eiropā, viņš pusaudža gados pat piedāvāja savas idejas Renault auto ražotājiem, bet 17 gadu vecumā jau ieguva pirmo patentu paša radītam barometram. Universitātes mašīnbūves studijas absolvējis ar izcilību un raksturu norūdījis arī Pirmajā Pasaules karā, 1920. gadā Hamonds izgudroja jauna veida pulksteni, kas strādāja bez skaņas. Tas viņam vēlāk ļāva izveidot arī savu pulksteņu ražošanas uzņēmumu Čikāgā.

Hamonds tik tiešām bija spilgta personība ar plašu redzesloku. Viņš runāja angļu, franču un vācu valodās, bija aktīvs biznesmenis un radošs inženieris, strādāja arī pie sinhronā dzinēja, žiroskopa, dažādu kaujas ieroču izgudrošanas un radīja pat tādu oriģinālu ierīci kā elektriskais bridža galds.

Hamonds nebija mūziķis, tomēr viņam patika eksperimentēt ar dažādām skaņas ģenerēšanas metodēm, kā rezultātā tika radītas sensacionālās elektriskās ērģeles, ko patentēja 1934. gadā. Vieni no pirmajiem viņa izgudrojumu novērtēja “konveijera tēvs" Henrijs Fords un komponists Džordžs Gēršvins.

Jau pēc trim gadiem par HAMMOND ērģelēm uzzināja arī Latvijā – 1937. gadā šādas elektriskās ērģeles sāka ražot Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF), apdarei izmantojot pašmāju koksni un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu. Irbītem piemita savs dizaina stils, kas apvienoja vienkāršību, funkcionalitāti un perfektu skaistuma izjūtu. To novērtēja ikviens viņa radītā radioaparāta lietotājs un arī profesionāļi – Irbītes izstrādātais VEF radioaparātu veidols Grand Prix un zelta medaļas saņēma arī Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. VEF ražotās ērģeles Latvijā kļuva ļoti pieprasītas.

Restaurācijas process

Liepājas Hammond ir unikāls VEF ražots eksemplārs, ko 1937. gadā Liepājas Lutera baznīcai dāvājis Kārlis Ulmanis. Kā to atzīst pieredzējušais ērģeļu restaurators Ganderts de Bo, Rīgā ražotās ērģeles ir vecākas par citiem instrumentiem, uz kuriem parasti muzicē pasaulē, tādēļ tām ir īpaša vērtība. Diemžēl ērģeles jau vairāk nekā 15 gadus nav darba kārtībā, tādēļ 2021. gada nogalē mūzikas producente Antra Dreģe kopā ar ērģelnieku un jauno džeza mūziķu skolotāju Ati Andersonu iniciēja Liepājas Hammond atjaunošanas projektu.

Tā ietvaros Rīgā un Liepājā notika divi koncerti, kuru klausītāji Hammond atbalstam saziedoja 912 eiro. Viņu vidū bija arī RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs, docents Vitālijs Aišpurs, kurš iesaistījās projektā arī kā savas jomas speciālists un vēlāk veica instrumentastāvokļa izpēti.

2023. gada martā no Nīderlandes ieradās elektrisko vintage instrumentu restaurators Ganderts de Bo, kurš pabeidza diagnostikas darbus un veica instrumenta skaņu sistēmu atjaunošanu. Meistaram ir liela pieredze un reputācija tieši Hammond ērģeļu atjaunošanā. Viņš restaurēja arī 1960. gados ražotu Leslie skaļruni, kas atceļoja uz Latviju, lai stātos pēckara periodā nozaudēto oriģinālo skandu vietā.

"Hildegarde. Spēka dziesmas" koncertu ciklā Liepājas HAMMOND ērģeļu atbalstam

Ar koncertu HILDEGARDE. SPĒKA DZIESMAS otrdien, 16. aprīlī, plkst. 19.00 Liepājas Lutera baznīcā turpināsies koncertu cikls unikālo Liepājas HAMMOND elektrisko ērģeļu restaurācijas atbalstam. Koncertā uzstāsies vokālā grupa PUTNI, kas šosezon turpina svinēt 30 gadu jubileju, leģendārās grupas IĻĢI soliste un tautas muzikālo tradīciju zinātāja Ilga REIZNIECE un ērģelniece Kristīne ADAMAITE.

Lasīt vairāk

Miers [bez vārdiem]

Turpinās līdzekļu vākšana HAMMOND atjaunošanai, un prieks, ka Ziemassvētku laikā Lutera baznīcā koncertēs komponists JĀNIS LŪSĒNS un ģitārists MĀRCIS AUZIŅŠ, daļu no koncerta ieņēmumiem ziedojot HAMMOND ērģeļu turpmākai atjaunošanai. Koncerti notiks deviņās Latvijas baznīcās no 16. līdz 27. decembrim, tostarp Liepājas Lutera baznīcā trešdien, 20. decembrī, plkst.19.00.

Lasīt vairāk

Conversation #9

Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND pirmo koncertsezonu piektdien, 25. augustā, plkst. 19.00 noslēgsim ar koncertu CONVERSATION #9, kurā pie atjaunotā instrumenta sēdīsies ērģeļu burvis Arno Kreigers (Arno Krijger) no Nīderlandes. Viņš kopā ar šveiciešu sitaminstrumentālistu Florianu Arbencu (Florian Arbentz) un trompetistu Pērsiju Pārsglovu (Percy Pursglove) no Lielbritānijas klausītājiem piedāvās pavisam jaunu džeza programmu TARGETED, kas šopavasar izskaņota arī šāda paša nosaukuma albumā.

Lasīt vairāk

Turpmākie plāni

Projekta turpinājumā vēl jāparūpējas par instrumenta koka daļu restaurāciju, kā arī atbilstošu gaismas un skaņas aprīkojumu pie ērģelēm, lai instrumenta lietošana būtu mūziķiem ērta un atbilstu mūsdienu tehniskajām prasībām. Vienlaikus nepieciešams risināt arī ērģeļu telpas siltuma jautājumu ziemas periodā, kas ir ļoti svarīgi, lai uzturētu kārtībā atjaunotos mehānismus. Tāpat ir uzsāktas sarunas par sadarbību ar Liepājas mūzikas koledžas džeza nodaļu un plānots, ka topošie mūziķi varēs vingrināties uz oriģinālā Hammond instrumenta, kā arī veidot jaunas kompozīcijas un koncertus, kuru centrā būtu VEF ražoto ērģeļu īpašā skaņa.

Novērtējot Hammond nozīmīgo vietu Latvijas kultūras vēsturē un apkopojot vērtīgos restaurācijas procesā iegūtos materiālus (rasējumus, instrumenta detaļas, aprakstus, fotogrāfijas), tiek domāts par to, lai pēc instrumenta restaurācijas darbu paveikšanas ērģeļu telpā varētu izveidot pastāvīgu ekspozīciju par Hammond ērģelēm Latvijā.

2022./23. gadā projektu ar kopumā 9080 eiro atbalstījusi Liepājas pilsēta, VKKF un privātie ziedotāji. Šie līdzekļi kopā ar koncertos saziedoto naudu jau izlietoti, lai veiktu diagnostiku, savestu kārtībā skaņas mehānismus un iegādātos Leslie skaļruni.

2024. gada pavasarī plānots darbus turpināt ar elektromotora nomaiņu, pedāļu atjaunošanu - to veiks Ganderts de Bo un Vintageinstrumentservice, Nīderlande -, koka daļu restaurāciju, kas uzticēta Liepājas Restaurācijas centram, un dokumentālo materiālu apkopošanu arhīvam. Lai varētu veikt iecerētos darbus, nepieciešami vēl ap 10 100 eiro, kas tiks izlietoti instrumenta turpmākam remontam, kā arī regulārai tehniskai apkopei un apsildes jautājumu risināšanai.

Novērtēsim ikvienu ziedojumu, lai varētu pilnībā atjaunot šo unikālo instrumentu!