Mūzika Adventā. Franču baroks un jaundarbi

Profesionāli Rīgas mūziķi – Spīķeru kvartets, vokālā grupa PUTNI un ērģelnieks Aigars Reinis, kas guvuši panākumus un ievērību ikdienā aktīvi darbojoties katrs savā mūzikas žanrā, satiksies koncertprogrammā Koncerts Adventā. Franču baroks un jaundarbi, kas veltīta jaunākajai Baltijas reģiona garīgajai mūzikai un virtuozajām franču baroka pērlēm.

Programma veidota kā Adventa lūgšana, sagatavojot sevi gaidāmajam Ziemassvētku brīnumam. Divas konsekventi paralēlas muzikāli stilistiskās līnijas - franču un mūsdienu komponistu mūzikas sasaukšanās pāri gadsimtiem radīs daudzveidīgu muzikālo krāsu paleti. Kopā ar īpašajiem komponista Andreja Selicka Jeruzalemes tempļa dziedājumiem (pasaules pirmatskaņojums) un šīgada jubilāra (65 gadi), latviešu skaņraža Pētera Vaska instrumentālo mūziku, koncerts ļaus klausītājam izbaudīt plašu emociju spektru – no virtuozas svētku noskaņas līdz meditatīvai lūgšanai, no baroka laika mūzikas vitalitātes līdz mūsdienu komponistu jaunrades daudzveidīgajām faktūrām, vienlaikus iepazīstinot ar lielisku, bet koncertos reti dzirdamu mūziku.

Programmas centrā būs zviedru komponista Mortena Jansona (Mårten Jansson) darba Missa popularis sieviešu balsīm un stīgu kvartetam pirmatskaņojums Latvijā. Mortena Jansona kora mūzika pēdējā laikā guvusi plašu starptautisku atzinību, it īpaši, kopš viņa darbus izdod slavenā Bӓrenreiter izdevniecība. (2016. gadā plānots laist klajā komponista jauno darbu Missa popularis, kas tiks plaši atskaņots vairākās pasaules valstīs un reklamēts izdevniecības publicitātes kanālos. M.Jansons labi orientējas Latvijas koru mūzikas ainā, nesenā pagātnē viņš sadarbojies ar vairākiem Latvijas vadošajiem izpildītājiem, tai skaitā Latvijas Radio kori, vokālo grupu Putni, Jāzepa Mediņa 1. mūzikas skolas meiteņu kori u. c., kā arī piedalījies Latvijas vokālo ansambļu žūrijas darbā 2013. gada Dziesmusvētkos.)

Darbā vitālas folkmūzikas iespaidi oriģināli sakausēti ar tradicionālās latīņu mesas tekstiem un formu.  Vokālā grupa PUTNI un Spīķeru kvartets koncertā atskaņos 4 daļas  no mesas.

Par savu darbu Missa popularis autors saka: “Visu šīs mesas daļu mūzika komponēta iespaidojoties no zviedru tautas mūzikas, kuru bērnībā esmu daudz dzirdējis mājās sava tēva – vijolnieka atskaņojumā. Centrālā daļa Credo ir Gånglåt – tautiska marša līdziniece, kamēr pārējās daļas ir zviedru tautas deju mūzikas inspirētas. Mans mērķis nebija komponēt folkmūziku, bet balstīties folkmūzikas žanru iespaidos un ļaut caur tradicionālajiem baznīcas latīņu tekstiem šos iespaidus attīstīt un transformēt jaunās idejās.”

Programmā īpaši atzīmējami franču baroka laika komponistu darbi ērģelēm - Luisa Vjerna krāšņie Vestminsteras zvani, Nikolā Klerambo Grand –Jeu, kam Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes ērģeles ir ideāli piemērotas.

Koncerts Adventā nenoliedzami dažādos un bagātinās ikgadējo Adventa un Ziemassvētku  pasākumu programmu Rīgā ar oriģinālu koncertu un profesionālu mūziķu dažādu gadsimtu Adventa laika mūzikas meistarīgu interpretāciju.
0

 .