Sv. Hildegardes dziedājumi Latgales dievnamos

No 12. līdz 27. maijam vokālā grupa PUTNI un ērģelnieks Jānis Pelše viesosies Latgales dievnamos ar koncertprogrammu Sv. Hildegardes dziedājumi. Programma ir veltījums izcilās viduslaiku mistiķes un komponistes Bingenes Hildegardes (Hildegard von Bingen) 920 gadu jubilejai un tajā galvenokārt ietverti Hildegardes dziedājumi, kas veltīti Dievmātei (De Sancta Maria), renesanses laika ērģeļmūzikas skaņdarbi un dziesmas latviešu valodā, kuru autori ir senās un baznīcas mūzikas pārzinātāji Georgs Pelēcis un Andrejs Selickis.

Bingenes Hildegarde (1098 – 1179) ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām. Vācijā un visā Eiropā viņa bija pazīstama kā izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, kā arī daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste - sieviete. Bingenas Hildegardes kompozīcijas rakstītas tik unikālā stilā, ka tās nepakļaujas muzikoloģiskai klasifikācijai. Viņas dziesmas ir bagātas formā un virtuozitātē, tās ietver sevī teju vai visu 11. gs. pazīstamo mūzikas žanru iezīmes (īpatnējo Karolingu dziedājumu stilu, cantus planus, tautas mūzikas žanrus u. c.). Visas Hildegardes dziesmas ir garīga satura, viņa pati ir arī teksta autore. Iedvesmu saviem darbiem un svētīgajai dzīvei Hildegarde smēlusies dievišķajās vīzijās, kuras viņu apmeklēja jau kopš agras bērnības.

Vokālā grupa PUTNI vairākkārt pievērsusies Svētās Hildegardes daiļradei. 2004. gadā, sadarbībā ar komponistu Georgu Pelēci tapusi oratorija Hildegardes dziesmas piecām dziedātājām, trim koklēm, blokflautai un ērģelēm. 2016. gadā septiņos koncertos Latvijā un Zviedrijā izskanēja slavenais Hildegardes vokālais meistardarbs Ordo Virtutum – alegoriska liturģiskā drāma par Dvēseles cīņu ar Ļaunumu, kas sarakstīta 1151. gadā un ko oriģinālā mūsdienu mūzikas ietvarā kopā ar PUTNIEM, zviedru taustiņvijoles (nyckelharpa) virtuozi Annu Gustavsoni un koklētāju Andu Eglīti iestudēja amerikāņu soprāns, viduslaiku mūzikas speciāliste Kristi Keta (Cristi Catt). Neliels ieskats šajā iestudējumā no koncerta Anglikāņu baznīcā pieejams šeit. Trešais Hildegardes mūzikas programmas iestudējums top sadarbībā ar priesteriem, kuri koncertos runās Hildegardes tekstu tulkojumus latviešu valodā, kā arī klausītājiem pastāstīs par šīs neparastās personības dzīvi un darbu.

Koncertu kalendārs:
  • 12. maijā, 2018, pl. 17.00 Viļānu katoļu baznīcā
  • 13. maijā, 2018, pl. 14.00 Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē
  • 20. maijā, 2018, pl. 13.30 Aglonas bazilikas Baltajā zālē
  • 26. maijā, 2018, pl. 17.00 Daugavpils Jēzus Sirds baznīcā
  • 27. maijā, 2018, pl. 12.30 Baltinavas katoļu baznīcā
Koncerti notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts Meži atbalstu. Ieeja koncertos bez maksas.