HILDEGARDES SAPŅI Kurzemes baznīcās

Meklējot jaunas pasākumu formas, kuras droši īstenot ierobežojumu laikā, vokālā grupa PUTNI un ērģelniece KRISTĪNE ADAMAITE sadarbībā ar mācītāju RINALDU GRANTU radījuši projektu HILDEGARDES SAPŅI, kas 2021. gada pavasarī izskanēs trīs Kurzemes baznīcās:
  • sestdien, 29. maijā, plkst. 16.00 Kandavas ev. lut. baznīcā,
  • svētdien, 30. maijā, plkst. 16.00 Liepājas  Sv. Trīsvienības baznīcā un
  • piektdien, 11. jūnijā, plkst. 19.00 Skrundas ev. lut. baznīcā.
HILDEGARDES SAPŅI būs koncertsarunas, kas norisināsies vienlaikus gan baznīcu velvēs, gan to ārpusē, veicinot iedzīvotāju atkalapvienošanos savā iemīļotajā kultūrtelpā un stiprinot saikni ar baznīcām kā garīgās kultūras centriem. Programmas centrālā ass būs SV. BINGENAS HILDEGARDES (1098–1179) pārpasaulīgā un dziedinošā mūzika, ko papildinās latviešu jaunās paaudzes pārstāves EVIJAS SKUĶES (1992) darbi un 13.–16. gs. kompozīcijas ērģelēm. Baznīcu akustisko telpu palīdzēs ieskandināt arī eksotiskais viduslaiku instruments simfonijs jeb ratalira, Latvijā darināta base, kā arī daudzi citi savdabīgas skaņas avoti – perkusijas, vibrotoni un māla putni. Koncertu kuplinās mācītāja Rinalda Granta uzrunas un stāstījums par Sv. Hildegardes dzīvi un darbiem. Hildegardes sapņi. Koncerta programma.pdf

“Pandēmijas laika daudzie aizliegumi – pārvietoties, satikties, apskauties, sasveicinoties paspiest rokas – starp cilvēkiem izveidojuši neredzamu, bet skaidri sajūtamu, norobežojošu sienu. Tomēr cilvēks ir sociāla būtne un dvēseles komfortam nepietiek tikai ar izdzīvošanu – ir nepieciešams dzīvs kultūras piedzīvojums un klātbūtne,” savās pārdomās dalās koncertlekciju autore, vokālās grupas Putni vadītāja ANTRA DREĢE. “Veidojot projektu, kurš sākas iekštelpā – baznīcu velvēs, kur ir ērģeles un skanīga akustiskā telpa, vēlamies simboliski nojaukt robežas, šo skaņu translējot uz ārpusi caur skaļruņiem. Tādējādi stundas garumā ar skaņu piepildīta iekštelpa un ārtelpa būs gatava droši satikties ar klausītājiem, kas vēlas piedzīvot mierpilnu muzikālu meditāciju un ieklausīties runātajā vārdā.”
SV. BINGENAS HILDEGARDE ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām – vācu mūķene un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste–sieviete, visā Eiropā pazīstama, izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore. Hildegarde raksta: “Ir kāds spēks no mūžības un šis spēks ir zaļš. No zaļā ir radītas debesis un zeme, un viss pasaules skaistums. Nav neviena radījuma, kurā mītošais iekšējais starojums nebūtu nācis no Dieva zaļā spēka.” Mācītājs RINALDS GRANTS skaidro: “No fiziski konkrētā līdz pat garīgajam Hildegardes izpratnē viss dzīvais ir caurstrāvots ar šo spēku, tas sevī nes dziļuma un radīšanas enerģiju, vienlaicīgi mieru un līdzsvaru. Zaļais savieno sauli debesīs ar jūras dziļumiem. Pavasarī tas modina dabu, rudenī visu briedina. Tādēļ tik trāpīgi ir šādu koncertu sēriju īstenot gada laikā, kad apkārt viss ir zaļš un dzīvības pilns.”

Hildegarde savas kompozīcijas rakstījusi unikālā stilā, iedvesmu smeļoties dievišķās vīzijās, viņa ir arī savu darbu tekstu autore. Vācu viduslaiku mistiķes veikums iedvesmojis komponisti EVIJU SKUĶI, kas speciāli šai programmai radījusi jaundarbu: “Centos iejusties Hildegardes ādā caur sapņu pasauli, savas sajūtas ietērpu miniatūrās kompozīcijās, uzbūru ainas no viņas dzīves, izmantojot dažādus latīņu valodas sakāmvārdus par mūzikas, mākslas un zinātnes tēmām.” Savukārt, ērģelniece KRISTĪNE ADAMAITE piemeklējusi Hildegardes filozofijai tuvus ērģeļdarbus: “No gadsimtiem krātā ērģeļmūzikas pūra šoreiz izcelsim dažus no vissenākajiem opusiem – lai priecētu ausis un dvēseles, un varbūt – lai atturētu no ļaunām domām un darbiem, kā vēlēts Robertsbridžas kodeksa pavadvēstulē... Un šķiet, ka tas izdodas, jo pirms 700 gadiem pierakstītā mūzika nudien spēj pacilāt garu arī šodien!”

Koncerti tiks translēti ārpus baznīcas, un klausītāji aicināti tos baudīt baznīcas dārzā, ievērojot valstī noteiktos pulcēšanās noteikumus. Koncerti notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu un klausītājiem pieejami bez maksas.