Korāļprelūdijas Ziemassvētkiem

Sestdien, 3. decembrī, plkst. 18.00 Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā cikla Ielūdz Ģertrūde un Zauers ietvaros notiks koncerts KORĀĻPRELŪDIJAS ZIEMASSVĒTKIEM, ko kopīgi veidojuši vokālā grupa PUTNI (vadītāja Antra Dreģe), Kristīne ADAMAITE (ērģeles), Artūrs BĒRZIŅŠ (trombons) un Gatis GORKUŠA (trompete). Programmā skanēs ērģeļdarbi un Ziemassvētku laika korāļi Madaras Pētersones aranžējumos. Vienlaikus šis būs vokālās grupas PUTNI projekta GADS AR PUTNIEM vienpadsmitais un noslēdzošais koncerts. Koncerta programma.pdf

Programma veltīta nozīmīgam baznīcas mūzikas žanram – korālim, kurā radīts īpaši daudz skaistu Ziemassvētku dziesmu.

Koncertā skanēs gan dižā baroka meistara Johana Sebastiāna Baha, gan Johannesa Brāmsa, Bērta Matera, Aivara Kalēja un citu autoru darbi par populāru Adventa un Ziemassvētku laika korāļu tēmām, kā arī latviešu komponistes Madaras Pētersones īpaši šim koncertam un izpildītāju sastāvam veidotie aranžējumi. Turklāt vienkopus būs dzirdamas korāļu melodiju dziedātās un instrumentālās versijas, kas sakārtotas, iedvesmojoties no Baha 18. gadsimtā radītā kanoniskā darba Ērģeļgrāmatiņa (Orgelbuchlein), kur korāļprelūdijas dažādās kompozīcijas tehnikās pierakstītas baznīcas gada secībā.

Baznīcas korālis mūsdienu kultūrā ir neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa. Par korāļa žanra popularitāti zināmā mērā jāpateicas reformatoram Mārtiņam Luteram, kurš savulaik meklēja veidu, kā baznīcas rituālus padarīt tautai tuvākus un saprotamākus. Viņš uzskatīja, ka dziedāšana un mūzika ir ļoti svarīga reliģiskās ceremonijas daļa. Tā Dievkalpojumos ienāca korālis – vienkārša melodija, ko tauta viegli varēja iemācīties un dziedāt līdzi, turklāt dzimtajā valodā. Šis process neatstāja vienaldzīgus baznīcā strādājošos profesionālos mūziķus, kas atsaucās jaunajai kārtībai ar virkni savu kompozīciju.

Adventa mūzikas programmas, kas atšķiras no ierastā Ziemassvētku repertuāra piedāvājuma, vokālā grupa PUTNI veido jau vairāk nekā 15 gadus. Šogad koncerts tapis kopā ar ērģelnieci Kristīni Adamaiti un diviem izciliem solistiem – trompetistu Gati Gorkušu un trombonistu Artūru Bēziņu, kas piepulcējas virknei Latvijas mūziķu, ar kuriem kopā muzicēts iepriekšējos Ziemassvētkos (tostarp Kaspars Zemītis, Ieva Saliete, Matīss Čudars, Kārlis Vanags, Atis Andersons, Jacob Noiman festival band).

Koncertcikls IELŪDZ ĢERTRŪDE UN ZAUERS aicina uz ērģeļmūzikas koncertiem katra mēneša pirmajā un pēdējā sestdienā. Koncertos iespējams baudīt bagātības, ko uzkrājusi divtūkstošgadu ilgā ērģeļspēles tradīcija, kas joprojām ir dzīva un būtiska cilvēces kultūras sastāvdaļa. Dieva mīlestība Ģertrūdes baznīcā jau vairāk nekā gadsimtu tiek pausta arī ar izcilā vācu meistara Vilhelma Zauera (Wilhelm Sauer, 1831–1916) būvētā instrumenta (1906) balsīm, kas pēc pabeigtajiem atjaunošanas darbiem, skan īpaši skaisti!

Ieeja koncertā par ziedojumiem. Koncerts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

KRISTĪNE ADAMAITE ir pieredzējusi ērģelniece, ērģeļklases docente Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) un Ventspils mūzikas vidusskolā, Lielās Mūzikas balvas laureāte. Mācījusies Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, absolvējusi JVLMA docētājas Leldes Paulas klavieru klasi, ieguvusi maģistra grādu ērģeļspēlē (prof. Larisas Bulavas klase), papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē. Regulāri koncertē gan kā soliste, gan sadarbojoties ar koriem (Valsts Akadēmiskais koris Latvija, jauniešu kori Kamēr… un Balsis), orķestriem (Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, Kremerata Baltica, Ventspils kamerorķestris) un solomāksliniekiem (Gunta Gelgote, Ieva Parša, Jolanta Strikaite-Lapiņa, Ēriks Kiršfelds, Artis Sīmanis). Koncertējusi daudzās Eiropas valstīs, Austrālijā, ASV un Kanādā. No 1996. līdz 2019. gadam strādājusi Rīgas Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcā, šobrīd ir Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes ērģelniece.

ARTŪRS BĒRZIŅŠ ir pieprasīts trombonists, trombona spēles un improvizācijas meistars. Studējis Latvijā un ASV Ziemeļkarolīnas mākslas skolā (NCSA), apmeklējis meistarklases pie tādiem pasaulslaveniem trombonistiem kā Karstens Svanbergs un Čarlzs Vernons. Šobrīd ir Latvijas Nacionālās Operas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis, daudzu dažādu žanru kameransambļu, arī metāla pūšaminstrumentu kvinteta BRλSS, komponista Jēkaba Nīmaņa sapulcinātās Jacob Noiman Festival Band un diksilenda Sunny Groove Dixie dalībnieks. Regulārs Latvijas popzvaigžņu (Intars Busulis, Jānis Stībelis, Linda Leen u. c.) pavadošo sastāvu brass sekcijas mūziķis, bērnu un teātra mūzikas projektu dalībnieks.

GATIS GORKUŠA ir viens no savas paaudzes spožākajiem trompetistiem. Mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā Tallinā un Dižonas konservatorijā Francijā, ir daudzu starptautisko konkursu laureāts. Ikdienā spēlē Latvijas Radio bigbendā, uzstājas solo un sadarbojas ar dažādu žanru mūziķiem, tostarp Profesionālo pūtēju orķestri Rīga, Rīgas Gospeļkori, grupām The Sound Poets un El Mars, komponistu Edgaru Mākenu un dziedātāju Katrīnu Gupalo. Ir arī apvienības Intercity Brass Band dalībnieks, muzicējis koncertprogrammā Sēņu simfonija un etnomūzikas apvienībā Brāļi un māsas, ar kuru kopā ieskaņots albums Divējādi.