Ar PUTNIEM pļavā

Putni ir daļa no dabas, kas turpina savu ritmu neatkarīgi no citiem procesiem pasaulē. Putni pielāgojas dabas procesiem, migrē, atbilstoši gadalaiku ciklam dodas uz piemērotām vietām un atkal atgriežas, priecējot mūs ar savām dziesmām.

Sestdien, 4. jūnijā, plkst. 13.00 Turaidas muzejrezervāta Dziesmu dārzā koncertā AR PUTNIEM PĻAVĀ saudzīgi viesosimies putnu valstībā, iekļaujoties dabā, tās skaņās, vērojot, saredzot un izzinot. AR PUTNIEM PĻAVĀ būs projekta GADS AR PUTNIEM trešais koncerts, un šoreiz vokālā grupa PUTNI muzicēs kopā ar komponisti Madaru PĒTERSONI, saksofonistu Arvīdu KAZLAUSKU, blokflautisti Ievu NĪMANI un rakstnieku un putnu fotogrāfu Rvīnu VARDI, kurš stāstīs par putniem, ko var sastapt mežā, pļavā, pie ūdens un arī pilsētā.

Koncerta muzikālo ietvaru veidojusi Madara PĒTERSONE, kas radījusi jaundarbu elektronikai, sieviešu balsīm, saksofonam un blokflautai, ietverot savā darbā gan iepriekšējos gadsimtos par putnu tēmu radītas kompozīcijas, gan improvizācijas, gan citu laikmetīgās mūzikas autoru darbus.

Komponiste par savu ieceri saka: "Vēlējos radīt skaņdarbu, kas ierosina putnu atsaukšanos, kompozīciju, kurā putni tiek uzrunāti… Vispirms tiek radīta klusuma telpa, kurā pēc tam ļauts ienākt skaņai, sagaidot putnu dziesmas. Tās ansambļa balsīs skan vienlaicīgi, radot polifonisku mūzikas audumu. Elektronika palīdz šo polifoniju padarīt krāšņāku un apjomīgāku, telpiskāku un dziļāku, atbalsojot ansambļa balsu dotos materiālus... Veidojot elektronisko audio materiālu, strādāju arī ar dabas elementiem – skaņām  no zemes, koka, ūdens, koku lapām, kā arī man mīļajām vēja skaņām, ko simbolizē vēja zvani, dažādas svilpošanas metodes, virstoņu flauta un citi pūšamie instrumenti.”

Ieeja koncertā ar Turaidas muzejrezervāta biļetēm. Koncertu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Koncerta programma.pdf

Komponiste MADARA PĒTERSONE (1989) mūzikas gaitas sākusi Siguldas Mūzikas skolas klavieru klasē pie Ilgas Jakobas un saksofona spēles klasē pie Harija Millera. Radošo ceļu turpinājusi Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas Mūzikas teorijas nodaļā, šeit apguvusi arī kompozīciju pie Andra Dzenīša. Kompozīcijas studijas turpinājusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) pie Rolanda Kronlaka un Selgas Mences. Studiju gaitā ieguvusi vairākus apbalvojumus: Arnolda Šturma piemiņas balvu par spilgtu radošo darbību, kā arī Tālivalža Ķeniņa balvu par izciliem sasniegumiem mūzikā un radošu aktivitāti (2017). Pētera Vaska fonda kamermūzikas konkursā ieguvusi 1. vietu ar skaņdarbu Svārsts (2016), savukārt starptautiskajā Karla Orfa kompozīcijas konkursā Minhenē, Vācijā izcīnījusi augstāko godalgu ar skaņdarbu Time Stays, We Go (2019). Papildinājusies Berlīnes Mākslu universitātē, kā arī dažādos kompozīcijas meistarkursos, toskait Madonā un Apeldornā, Nīderlandē. Kopš 2017. gada ir Latvijas Komponistu savienības biedre.

Saksofonists ARVĪDS KAZLAUSKS (1982) dzimis Viļņā, kur arī apguvis muzicēšanas pamatus. Vēlāk studējis JVLMA, saksofonspēles prasmi papildinājis arī Berlīnes Mākslu universitātē pie profesora Johannesa Ernsta. Ir vairāku starptautisko saksofonistu konkursu laureāts. Radoša sadarbība izveidojusies ar dziedātājām Guntu Davidčuku, Baibu Berķi, Ievu Paršu, pianistiem Reini Zariņu un Agnesi Egliņu, Sinfonietta Riga stīgu kvartetu, DJ Krii, latviešu komponistiem Rolandu Kronlaku, Andri Dzenīti, Vinetu Līci, Edgaru Raginski un citiem. Bijis Rīgas Saksofonu kvarteta dalībnieks, kā solists uzstājies ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Profesionālo pūtēju orķestri Rīga un orķestri Sinfonia Concertante. Kamermūziķa un solista statusā muzicējis arī Polijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Norvēģijā, Bulgārijā, Lietuvā, Izraēlā, Itālijā, Īrijā un Rumānijā. Ir docents Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

IEVA NĪMANE (1979) ir senās mūzikas speciāliste. Izglītību un senās mūzikas izpildījuma praksi ieguvusi gan JVLMA, gan augstskolās Norvēģijā un Nīderlandē. Regulāri uzstājas ar dažādām senās mūzikas izpildītāju apvienībām gan ansambļos, gan kā solo māksliniece Latvijā un citur Eiropā, ir baroka orķestra Collegium Musicum Riga mūziķe, kā arī strādā par pasniedzēju JVLMA Senās mūzikas katedrā. Otra Ievas aizraušanās ir tradicionālā mūzika – viņa spēlē dažādus tradicionālos instrumentus (dūdas, kokli, stabules, virstoņu flautu) un pasniedz šo instrumentu spēli arī JVLMA. Uzstājusies kopā ar Latvijas Radio kori, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Riga, Liepājas simfonisko orķestri, sadarbojusies ar vokālo grupu Schola Cantorum Riga. Kopā ar brāli, komponistu Jēkabu Nīmani, izveidojusi programmu, tradicionālo mūziku ietērpjot kamermūzikas žanrā.

RVĪNS VARDE (1985) pazīstams kā rakstnieks, publicists, putnu fotogrāfs, vides raidījuma Zaļgalvis vadītājs, žurnāla Rīgas Laiks tekstu šifrētājs un slejas autors. Publicējies izdevumos Benji Knewman, Domuzīme, interneta žurnālā Satori un citur. Regulārs dažādu lasījumu dalībnieks. 2020. gadā ieguvis Latvijas Literatūras gada balvu kategorijā Spilgtākā debija literatūrā par dokumentālās īsprozas skiču krājumu Kas te notiek (2019).

Gads ar PUTNIEM

Šogad, tuvojoties 30. jubilejas sezonai, projektā GADS AR PUTNIEM vokālā grupa PUTNI piedāvā 8 koncertus ar 26 profesionālu mūziķu un mākslinieku piedalīšanos. Kopā ar mums projektā koncertē komponiste Madara PĒTERSONE, saksofonists Arvīds KAZLAUSKS, klavesīniste Ieva SALIETE, blokflautiste Ieva NĪMANE, rakstnieks un putnu fotogrāfs Rvīns VARDE. Māksliniece, leļļu meistare Velta Emīlija PLATUPE projektam radījusi krāsainu vizuālo tēlu.

Projekta galvenā tēma ir putni un projekta galvenais izaicinājums ir sadraudzēties ar vidi sev apkārt, sajust sevi kā tās daļu, pilnvērtīgi dzīvot fiziskajā realitātē caur skaņu, vārdu, saskarsmi. Atbilstoši putnu dzīvotnei piemeklēta arī koncertu vide, pavasarī un vasarā iekļaujoties apkārtējās dabas piedāvātajā scenogrāfijā, bet gada vēsākajos mēnešos tiekoties iekštelpās.