Hildegarde un dziedināšana

No 10. līdz 23. jūnijam Latvijas un Zviedrijas baznīcās notiks vokālās grupas PUTNI un viduslaiku mūzikas speciālistes KRISTI KETAS (Cristi Catt, ASV) koncerti un meistarklases HILDEGARDE UN DZIEDINĀŠANA. Jaunajā programmā tiks atskaņotas 12. gadsimta vācu komponistes, rakstnieces, filozofes un kristiešu mistiķes Hildegardes fon Bingenas (Hildegard von Bingen) kompozīcijas un mūsdienu komponistu jaundarbi.

Programmas centrā ir Hildegardes fon Bingenas vokālais meistardarbs “Ordo Virtutum”. Šajā iestudējumā tas tiks atskaņots saīsinātā versijā un tā sižetisko līniju papildinās kompozīcijas, kurās mūsdienu autori (D. Langs, M. Jansons, V. Lanna, P. van Nessa, G. Pelēcis u. c.) atsaucas uz šīs neparastās sievietes ekstātisko mūziku un universālajām tēmām.

Hildegardes “Ordo Virtutum” ir alegoriska liturģiska drāma, kas sarakstīta 1151. gadā. Tās galvenais tēls ir Anima, kas ietver daudzas nozīmes: dvēsele, elpa, dzīves spēks, sievišķība un – pēc Junga psiholoģijas – iekšējais “es”, kurš ir ciešā saistībā ar zemapziņu. Hildegardes darbā Anima ir krīzes situācijā un vēršas pie Tikumiem (Virtutes) pēc mierinājuma un spēka. Tikumi atbild ar drosmi un žēlastību, nāk talkā, lai palīdzētu Animai rast spēku uzveikt viņas pašas dēmonus un būt stiprai. Šī Hildegardes dziedināšanas ideja un stāsta vēstījums ir aktuāls arī mūsdienās, jo Anima iemieso mūs visus.

Iestudējumā tiks izmantoti arī divi mūzikas instrumenti, kas raksturīgi Baltijas reģionam un tradicionāli tiek saistīti ar dievišķu dziedinošu spēku. Viens no instrumentiem būs latviešu kokle, kuru atskaņos Anda Eglīte, plašai publikai pazīstama kā kokļu mūzikas festivāla “Kokļu skaņas ziemas mirdzumā” iniciatore un izcilā kamermūzikas ansambļa “Altera Veritas” dalībniece. Projektā būs dzirdamas arī zviedru taustiņu vijoles (nyckelharpa) skaņas. Šis eksotiskais un Latvijā nedzirdētais instruments nāk no viduslaiku Eiropas, kur tā priekštecis hardi-qardi tika spēlēts visos lielākajos galmos. Zviedrijā taustiņu vijole ir tautas mūzikā bieži izmantots instruments, kas savu renesansi piedzīvoja pagājušā gadsimta vidū, Upsalas novadā, pateicoties instrumentu būves meistaram un virtuozam atskaņotājam Ērikam Sālstromam (Eric Sahlström). Projektā šo instrumentu atskaņos jaunā zviedru folkmūziķe Anna Gustavsone (Anna Gustavsson).

Projekts tiek organizēts sadarbībā ar Introvertās mākslas festivālu “Ad Lucem”.

Koncertu kalendārs:
10. jūnijā, 2016, pl. 18:00, Piņķu Sv. Jāņa baznīcā
11. jūnijā, 2016, pl. 16:00, Lestenes Ev. Luteriskajā baznīcā
12. jūnijā, 2016, pl. 17:00, Cēsu Sv. Jāņa baznīcā
13. jūnijā, 2016, pl. 19:00, Anglikāņu baznīcā
21. jūnijā, 2016, pl. 19:00, Sko baznīcā (Skå kyrka), Zviedrijā
22. jūnijā, 2016, pl. 18:00, Ēregrundes baznīcā (Öregrund kyrka), Zviedrijā
23. jūnijā, 2016, pl. 19:30, Sofijas baznīcā Stokholmā (Sofia Kyrka), Zviedrijā

0