Hildegardes dziedājumi

Vokālās grupas Putni un ērģelnieka Jāņa Pelšes programma Hildegardes dziedājumi ir veltījums izcilās viduslaiku mistiķes un komponistes Bingenes Hildegardes (Hildegard von Bingen) 920 gadu jubilejai un tajā galvenokārt ietverti viņas darbi, kas veltīti Dievmātei (De Sancta Maria), renesanses laika ērģeļmūzikas skaņdarbi un dziesmas latviešu valodā, kuru autori ir senās un baznīcas mūzikas pārzinātāji Georgs Pelēcis un Andrejs Selickis.

Bingenes Hildegarde (1098–1179) ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām. Vācijā un visā Eiropā viņa bija pazīstama kā izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, kā arī daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste – sieviete. Bingenas Hildegardes kompozīcijas rakstītas tik unikālā stilā, ka tās nepakļaujas muzikoloģiskai klasifikācijai. Viņas dziesmas ir bagātas formā un virtuozitātē, tās ietver sevī teju vai visu 11. gs. pazīstamo mūzikas žanru iezīmes (īpatnējo Karolingu dziedājumu stilu, cantus planus, tautas mūzikas žanrus u. c.). Iedvesmu saviem darbiem un svētīgajai dzīvei Hildegarde smēlusies dievišķās vīzijās, kuras viņu apmeklēja jau kopš agras bērnības. Visas Hildegardes dziesmas ir garīga satura, viņa pati ir arī teksta autore.

Vokālā grupa Putni vairākkārt pievērsusies Svētās Hildegardes daiļradei. 2004. gadā, sadarbībā ar komponistu Georgu Pelēci tapusi oratorija Hildegardes dziesmas piecām dziedātājām, trim koklēm, blokflautai un ērģelēm. 2016. gadā septiņos koncertos Latvijā un Zviedrijā izskanēja slavenais Hildegardes vokālais meistardarbs Ordo Virtutum – alegoriska liturģiskā drāma par Dvēseles cīņu ar Ļaunumu, kas sarakstīta 1151. gadā un ko oriģinālā mūsdienu mūzikas ietvarā kopā ar Putniem, zviedru taustiņvijoles (nyckelharpa) virtuozi Annu Gustavsoni un koklētāju Andu Eglīti iestudēja amerikāņu soprāns, viduslaiku mūzikas speciāliste Kristi Keta (Cristi Catt). Trešais Hildegardes mūzikas programmas iestudējums tapis sadarbībā ar katoļu priesteriem, kuri koncertos runās Hildegardes tekstu tulkojumus latviešu valodā, kā arī klausītājiem pastāstīs par šīs neparastās personības dzīvi un darbu. Neliels ieskats programmā pieejams šeit.

Koncertu kalendārs:
  • 17. septembrī plkst. 20.00 Rīgā, Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā,
  • 6. oktobrī plkst. 16.00 Jelgavas Sv. Annas baznīcā,
  • 7. oktobrī plkst. 12.00 Zaļenieku baznīcā,
  • 14. oktobrī plkst. 11.30 Sesavas baznīcā.

Uz koncertu Sv. Annas baznīcā Jelgavā biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs. Uz koncertiem Zaļenieku un Sesavas baznīcās – ieeja bez maksas. Koncerti notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts Meži atbalstu.