Mūzika vasaras vakarā

Ar koncertu MŪZIKA VASARAS VAKARĀ Ievas Salietes, Matīsa Čudara, Dārtas Paldiņas, Jēkaba Nīmaņa un vokālās grupas Putni sniegumā sestdien, 19. jūnijā, plkst. 20.00, tiks atklāts vasaras koncertu cikls Rīgas Latviešu biedrībā.

Koncerta programmā maigi atsvaidzinošā kokteilī iejaukti 14. – 16. gs. dažādās Eiropas valstīs tapuši mīlas madrigāli komponistes Annas Veismanes un koncerta dalībnieku aranžējumos, 14. – 15. gs. kompozīcijas klavesīnam solo, improvizācijas, kā arī Edgara Cīruļa, Jēkaba Nīmaņa un Matīsa Čudara oriģinālmūzika, kas rakstīta īpaši šiem izpildītājmāksliniekiem un viņu spēlētajiem instrumentiem, radoši savienojot seno un mūsdienu mūziku. Mūzika vasaras vakarā. Koncerta programma.pdf

Edgara Cīruļa jaundarbs Plaukstot komponēts Latvijā tapušajam viduslaiku klavesīnam, ko koncertā baudīsim Ievas Salietes atskaņojumā. Autors par savu darbu saka: “Plaukstot ir skaņdarbs, kas radies, apbrīnojot klavicimbalu, mūziku, kas skanējusi uz tās, kā arī mūziķes Ievas Salietes ļoti personīgo pieeju skaņradei. Darba centrālais objekts ir stabilais kvintas intervāls un tās dažādie iespējamie pielietojumi, lai radītu jaunu materiālu. Klavicimbala, uz kuras arī mūzika tika rakstīta, pateicoties meistara Kaspara Putriņa dotajai iespējai iepazīt šo instrumentu personīgi, izaicināja mani gan kā komponistu, gan kā klausītāju. Skaņdarbs tapis, domājot par neskaitāmajām saistībām starp dabas, cilvēka un sabiedrības procesiem.”

Matīsa Čudara triloģijā Es nomodā par tevi palecos satiekas trīs savstarpēji ļoti atšķirīgu autoru – Ivetas Šimkus, Arvīda Ulmes un Aivara Neibarta – dzejas rindas. Mūzikā ietērptas, tās veido vienotu organismu – ceļojumu no intravertas apceres par dzīves mistēriju, cauri mīlestības apliecinājumiem Dievam uz ekstravertu dzīvotprieku. Savukārt, Jēkabs Nīmanis savam darbam Naktī bira zelta rasa izvēlējies Teodora Zeiferta tekstu, kas komponēts jau iepriekš, bet šoreiz ieguvis jaunu melodiju, kas korelē gan ar folkloru, gan tradicionālu korāli, veidojot jaunu un interesantu sajūtu.

Koncertā piedalīsies Ieva Saliete (viduslaiku klavesīns), Dārta Paldiņa (rata lira), Jēkabs Nīmanis (klarnete), Matīss Čudars (elektriskā ģitāra) un vokālā grupa Putni, kas pirmoreiz uz skatuves satikās 2018. gada nogalē, lai ar jaunu koncertprogrammu nosvinētu leģendārās Ziemassvētku dziesmas Klusa nakts, svēta nakts 200. dzimšanas dienu. Kopš tā laika kolorītais instrumentu un dziedātāju balsu salikums iedvesmojis vairākus kopīgus muzikālos ceļojumus, arvien paplašinot kopīgo repertuāru ar jaunām kompozīcijām un aranžējumiem. Mūziķus vieno mīlestība uz seno mūziku un vienlaikus aktīva dalība laikmetīgās mūzikas tapšanā, katram darbojoties savā laukā. Kopā sanākot, šie divi iedvesmas avoti iegūst jaunas aprises un jaunu valodu, veidojot dzīvu un aizraujošu sarunu uz koncerta skatuves.

Koncerta biļetes var iegādāties Biļešu Paradīzes kasēs. Biļešu cena 10 eiro, Rīgas Latviešu biedrības biedriem – 5 eiro. Koncertu iespējams apmeklēt tiem skatītājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, un ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja AstraZeneca vakcīnas, kā arī tiem skatītājiem, kuri Covid-19 pārslimojuši pēdējo 6 mēnešu laikā. Tāpat tiem klausītājiem, kas pēdējo 48 stundu laikā ir veikuši Covid-19 testu un tas ir negatīvs vai pēdējo 6 stundu laikā ir veikuši Covid-19 ātro antigēna testu un tas ir negatīvs. Apmeklējot koncertu, nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Koncerts tapis ar Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Klavesīniste Ieva SALIETE (1974) vienlaikus ir spilgta soliste un iejūtīga kamermūzikas partnere. Klavesīna un vēsturisko taustiņinstrumentu spēli studējusi Freiburgas Mūzikas augstskolā pie Roberta Hilla (Robert Hill), kamermūzikas un basso continuo jomā zināšanas papildinājusi Bāzeles Schola Cantorum. Pieredzi mūzikā bagātinājusi sadarbība ar tādiem izciliem partneriem kā Cecilia Bartoli, Simona Kermes, Nuria Rial, Angelika Kirchschlager, Freiburger Barockorchester, Kammerorchester Basel. Ilgus gadus muzicē kopā ar Sergio Azollini, Dorothee Oberlinger, Kesselberg Ensemble, Les Passions de l'Ame un Sinfonietta Rīga mūziķiem. Lielās Mūzikas balvas Par izcilu darbu ansamblī laureāte.

Dārta PALDIŅA (1991) Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ieguvusi bakalaura grādu senās mūzikas dziedāšanā un mūzikas terapeita maģistra grādu Rīgas Stradiņa Universitātē. Mācījusies arī Lionas Augstākajā mūzikas un dejas konservatorijā, Parīzes Viduslaiku mūzikas centrā, apmeklējusi viduslaiku improvizācijas un interpretācijas meistarklases Vezelē, Francijā un Čehijas pilsētā Prahaticē. Dziedājusi VAK Latvija un Tenso jauniešu kamerkorī, ir Latvijas Radio kora māksliniece, vokālās grupas Putni dalībniece un gregoriskās mūzikas sieviešu vokālā ansambļa Schola Cantorum Vox Iubilantis dziedātāja. Darbojas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā kā interešu izglītības mūzikas pedagogs un kā brīvmāksliniece uzstājas ar koncertiem Latvijā un citur Eiropā. Kopš 2019. gada papildina savas viduslaiku mūziķes iespējas, apgūst viduslaika rata liras jeb simfonija instrumenta spēli.

Matīss ČUDARS (1991) ir viens no labākajiem jaunās paaudzes latviešu džeza ģitāristiem. Izglītību ieguvis Rīgas Doma kora skolas mūsdienu ritma nodaļā, Amsterdamas Mūzikas konservatorijā un Berlīnes Džeza institūtā. Prasmes papildinājis pie tādiem džeza smagsvariem kā Brad Mehldau, Ambrose Akinmusire, Kurt Rosenwinkel, Jesse Van Ruller, Dave Douglas, John Hollenbeck, Clarence Penn, Donny McCaslin, Ben Wendel un citiem. Grand Prix balvu ieguvējs tādos prestižos konkursos kā Prinses Christina Jazz Concours, Keep An Eye Jazz Award un Burghausen Jazz Award.

Jēkabs NĪMANIS (1980) trīsreiz absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu klarnetes spēlē, maģistra grādu kameransambļa specialitātē un kompozīcijā. Būdams klarnetists, regulāri piedalās Latvijas koncertdzīvē, veic skaņas instalāciju un audiovizuālo noformējumu darbus dažādos mākslas un sabiedriskos medijos un telpās. Komponē ne tikai kamermūziku un izvērstas formas darbus, bet arī mūziku dažādiem Latvijas un ārvalstu teātriem, animācijas un kino filmām. Saņēmis vairākas Spēlmaņu nakts balvas, Lielo Kristapu, Baltijas Teātra festivāla un AKKA/LAA Autora balvas.