Sākta Liepājas HAMMOND stāvokļa izpēte

Lai novērtētu Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND ērģeļu stāvokli un realizētu vēsturiskā instrumenta restaurācijas projektu, šoruden ar ziedotāju, VKKF un Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu ir uzsākta 1937. gadā VEF ražoto elektrisko ērģeļu izpēte.

Laimīga sagadīšanās projekta vadītāju Antru Dreģi ir savedusi kopā ar RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītāju, docentu Vitāliju AIŠPURU, kurš, uzzinot par unikālo instrumentu, laipni piekritis to apskatīt un secināt, kādas ir iespējas restaurēt tā mehānismus. Šis ir nozīmīgs projekta posms, kas nepieciešams, lai par pašreizējo ērģeļu stāvokli priekšstatu varētu gūt nīderlandiešu vintage instrumentu restaurators Ganderts de Bo (Gardert de Boo). Viņš Latvijā plāno ierasties 2022. gada martā, lai atjaunotu Liepājas HAMMOND skaņas mehānismus.

Izprast skaņas dabu

Vitālijs Aišpurs

VITĀLIJS AIŠPURS ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes docents un Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs. Viņš ir arī šogad izdotās grāmatas ELEKTROAKUSTIKA autors. Tajā izklāstītas cilvēka dzirdes īpatnības, skaņas viļņu fizika un citas sarežģītas, ar fiziku saistītas lietas. Rakstīts arī par mikrofonu, skaļruņu, austiņu un mobilo telefonu uzbūvi un darbību, kas ir arī mūziķiem tuva tēma.

Par skaņas jautājumiem ar Vitāliju mēdz konsultēties arī televīzija un radio. Par to, kā nomērīt skaņu, kādi materiāli un kāpēc to atbalso vai absorbē un kas ir bezatbalss telpa, Vitālijs skaidro arī raidījumam Zināmais nezināmajā.

Instrumenta izpēte 

Viesojoties Liepājas Lutera baznīcā, Vitālijs Aišpurs veicis detalizētu ērģeļu izpēti. Viņa uzņemtajās fotogrāfijās redzam instrumentu priekšskatā un mugurskatā, nomontēto pedāli, priekšpastiprinātāju, skandas un citas svarīgas ērģeļu daļas. "Domājams, ka šī, VEFā izgatavotā instrumenta prototips varētu būt viens no pirmajiem Amerikas HAMMOND modeļiem – BC vai BCV, kuriem vēlāk sekoja leģendārais B3, ko tā iecienījuši mūziķi," spriež elektroakustikas eksperts. Viņš ir pārbaudījis, ka visi taustiņi atsaucas, vibrato un chorus ir dzīvi, bet negribīgi strādā viena no toņģeneratoru mehānikām. Atsevišķas instrumenta daļas Vitālijam jau izdevies nogādāt Rīgā, lai turpinātu izpēti.

“HAMMOND ērģeles ir himna mehānikai un elektrībai,” vērtē Vitālijs Aišpurs. Lai interesenti gūtu plašāku priekšstatu par Lorensu Hamondu un elektriskajām ērģelēm, elektroakustikas meistars mūs ir uzaicinājis uz savu laboratoriju un video stāstu sērijā pastāsta, ar ko īpašas ir HAMMOND ērģeles, kā tās darbojas un kā tās skan, kas ir elektroakustika un kam vajadzīgs priekšpastiprinātājs, kāpēc HAMMOND iemīļojuši džezmeņi un rokmūziķi, kā arī kāds šobrīd ir remontējamā Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND stāvoklis.

Patiešām tas ir neticami, ka slavenās HAMMOND ērģeles savulaik tika ražotas arī Rīgā – turklāt, kā vērtē Vitālijs Aišpurs, vien trīs gadus pēc tam, kad Lorenss Hamonds tās patentējis! Laikā, kad vēl nebija mūsdienu saziņas līdzekļu, šāds informācijas aprites un juridisko lietu nokārtošanas ātrums patiešām liekas pārsteidzošs!

Varbūt arī jums ir zināmi kādi interesanti fakti par VEF ražotajām HAMMOND ērģelēm? Varbūt saglabājušās kādas vectēvu atmiņas vai kādi dokumenti... Restaurējot vēsturisko instrumentu, speciālistiem būs ļoti vērtīga katra vēstures liecība! Tas būtiski būs arī restauratoram Gandertam de Bo, kurš drīzumā ieradīsies no Nīderlandes, lai sāktu Liepājas HAMMOND atjaunošanu.

Personīgos stāstus par HAMMOND un pieredzi ar to, kā arī materiālus topošajam HAMMOND muzejam aicinām sūtīt uz epastu: [email protected].

Ikviens var palīdzēt atjaunot Liepājas HAMMOND, ziedojot instrumenta restaurācijai:

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":

Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22

LV24HABA0551009477455

Projekts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Liepājas valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu līdzfinansējumu.
Vairāk par Lorensu Hamondu un viņa ērģelēm: https://ej.uz/hammond
Aktuālās ziņas: https://www.facebook.com/kulturasbiedribaspektrs