Noslēdzies pirmais vēsturisko VEF ražoto HAMMOND ērģeļu atjaunošanas posms

Pateicoties ziedotāju aktivitātei, VKKF un Liepājas valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu līdzfinansējumam šā gada aprīlī ir noslēdzies pirmais vēsturisko VEF ražoto Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND ērģeļu restaurācijas posms, kura gaitā atjaunoti ērģeļu skaņas mehānismi. Tas jau drīzumā ļaus baudīt ērģeļu skanējumu koncertos, un pirmais no tiem ieplānots jau 12. maijā, kad sabiedrībai būs iespēja iepazīties ar šo unikālo instrumentu un piedalīties HAMMOND atjaunošanā arī savu ziedojumu, lai varētu pilnībā pabeigt ērģeļu restaurāciju.

Restaurācijas process

Liepājas Hammond ir unikāls VEF ražots eksemplārs, ko 1937. gadā Liepājas Lutera baznīcai dāvājis Kārlis Ulmanis. Kā to atzīst pieredzējušais ērģeļu restaurators Ganderts de Bo, Rīgā ražotās ērģeles ir vecākas par citiem instrumentiem, uz kuriem parasti muzicē pasaulē, tādēļ tām ir īpaša vērtība. Diemžēl ērģeles jau vairāk nekā 15 gadus nav darba kārtībā, tādēļ 2021. gada nogalē mūzikas producente Antra Dreģe kopā ar ērģelnieku un jauno džeza mūziķu skolotāju Ati Andersonu iniciēja Liepājas Hammond atjaunošanas projektu.

Tā ietvaros Rīgā un Liepājā notika divi koncerti, kuru klausītāji Hammond atbalstam saziedoja 912 eiro. Viņu vidū bija arī RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs, docents Vitālijs Aišpurs, kurš iesaistījās projektā arī kā savas jomas speciālists un vēlāk veica instrumenta stāvokļa izpēti.

Šī gada martā no Nīderlandes ieradās elektrisko vintage instrumentu restaurators Ganderts de Bo, kurš pabeidza diagnostikas darbus un veica instrumenta skaņu sistēmu atjaunošanu. Meistaram ir liela pieredze un reputācija tieši Hammond ērģeļu atjaunošanā. Viņš restaurēja arī 1960. gados ražotu Leslie skaļruni, kas atceļoja uz Latviju, lai stātos pēckara periodā nozaudēto oriģinālo skandu vietā.

Turpmākie plāni

Projekta turpinājumā vēl jāparūpējas par instrumenta koka daļu restaurāciju, kā arī atbilstošu gaismas un skaņas aprīkojumu pie ērģelēm, lai instrumenta lietošana būtu mūziķiem ērta un atbilstu mūsdienu tehniskajām prasībām. Vienlaikus nepieciešams risināt arī ērģeļu telpas siltuma jautājumu ziemas periodā, kas ir ļoti svarīgi, lai uzturētu kārtībā atjaunotos mehānismus. Tāpat ir uzsāktas sarunas par sadarbību ar Liepājas mūzikas koledžas džeza nodaļu un plānots, ka topošie mūziķi varēs vingrināties uz oriģinālā Hammond instrumenta, kā arī veidot jaunas kompozīcijas un koncertus, kuru centrā būtu VEF ražoto ērģeļu īpašā skaņa.

Novērtējot Hammond nozīmīgo vietu Latvijas kultūras vēsturē un apkopojot vērtīgos restaurācijas procesā iegūtos materiālus (rasējumus, instrumenta detaļas, aprakstus, fotogrāfijas), tiek domāts par to, lai pēc instrumenta restaurācijas darbu paveikšanas ērģeļu telpā varētu izveidot pastāvīgu ekspozīciju par Hammond ērģelēm Latvijā.

Kopējā ērģeļu atjaunošanas projektam nepieciešamā summa ir 16 425 eiro. Projektu ar 4000 eiro atbalstījusi Liepājas pilsēta, 3600 eiro piesaistīti VKKF projektu konkursā. Šie līdzekļi kopā ar koncertos saziedoto naudu jau izlietoti, lai savestu kārtībā skaņas mehānismus un iegādātos Leslie skaļruni. Lai varētu pabeigt iecerētos darbus, nepieciešami vēl ap 7913 eiro, kas tiks izlietoti instrumenta koka daļu restaurācijai, regulārai tehniskai apkopei un apsildes jautājumu risināšanai. Novērtēsim ikvienu ziedojumu, lai varētu pilnībā atjaunot šo unikālo instrumentu!

Palīdzēsim Latvijā ražotajām ērģelēm atkal skanēt!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

Projekts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Liepājas valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu līdzfinansējumu.
Vairāk par Lorensu Hamondu un viņa ērģelēm: https://ej.uz/hammond
Aktuālās ziņas: https://www.facebook.com/kulturasbiedribaspektrs