Stīgas. Balsis. Elektroakustika

Ar Uģa Prauliņa jaundarba pirmatskaņojumu svētdien, 29. novembrī, plkst. 17.00 translācijā no Rīgas Latviešu biedrības nama Baltās zāles startēs jauns, starptautisks projekts STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA, kurā turpmākajos gados Latvijā, Polijā un Skandināvijas valstīs plānots popularizēt Baltijas skaņražu jaunāko mūziku. Projekts tiks realizēts, sadarbojoties diviem sastāva ziņā unikāliem kolektīviem – vokālajai grupai PUTNI un poļu elektrisko stīgu instrumentu kvartetam NEOQUARTET, kas šim izpildītāju sastāvam radītos baltiešu komponistu jaundarbus prezentēs laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā. Koncertu bez maksas būs iespējams noklausīties Rīgas Latviešu biedrības un vokālās grupas "Putni" mājaslapā un sociālo tīklu kontos. 

STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA būs apjomīgs elektroakustiskās mūzikas projekts balsīm, elektriskajiem stīgu instrumentiem, video un dzīvajai elektronikai. Projekta idejas autors ir Gdaņskas festivāla "NeoArte Synthesizer of Arts Festival" direktors, elektrisko stīgu instrumentu grupas "NeoQuartet" mūziķis Pāvels Kapica (Pawel Kapica), kurš, novērtējot vokālās grupas "Putni" uzkrāto pieredzi jaunās mūzikas atskaņošanā un tās profesionālo izpildījuma kvalitāti, saskatījis neparastu platformu, kurā abu kolektīvu unikālajam skanējumam sabalsoties jaunā rakursā.

"Neo Quartet" un "Putnu" sadarbībā no 2020. līdz 2022. gadam plānots iestudēt un atskaņot Baltijas reģiona valstu – latviešu, lietuviešu, poļu, zviedru, igauņu – autoru jaunākos darbus. Projekta ietvaros Baltijas reģiona komponisti ir aicināti komponēt jaundarbus šim izpildītāju sastāvam, kas tiks prezentēti vairākos laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.

2021. gada rudenī jau ieplānoti jaundarbu pirmatskaņojumi Gdaņskā, Krakovā un Varšavā. Turpmākā abu grupu sadarbība saistās ar paplašinātu programmas prezentāciju Skandināvijas valstīs, popularizējot vienlaikus latviešu un baltiešu jaunāko mūziku un arī Rīgas profesionālo mūziķu sniegumu.
Pirmā abu kolektīvu satikšanās notiks koncertā svētdien, 29. novembrī, plkst. 17.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē. Sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju koncerts notiks digitālā formātā un būs pieejams Rīgas Latviešu biedrības mājaslapā, vokālās grupas "Putni" mājaslapā un sociālajos tīklos. To varēs noklausīties bez maksas.

Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Uģa Prauliņa "Hip hop variācijas", kurā izmantots folkloras materiāls latviešu teicamo dziesmu garā, kas saskaņots un interaktīvi savienots ar šim skaņdarbam ļoti svarīgo ritmisko pamatu – stīgu kvarteta ritma funkcijām, kuras ir detalizēti pielietotas laikmeta mūzikas, īpaši hiphopa, tradīcijās un to iespaidā. Darba forma, līdzīgi renesanses, arī baroka laika skatuviskiem uzvedumiem un mūsdienu ritmiskās mūzikas "live" tradīcijām, ir elastīga – tā var tapt pagarināta, papildināta, saīsināta vai atkārtota, vadoties no konkrētā koncerta atmosfēras un zāles akustikas. Hiphopa ritmiskās struktūras tehnoloģiski ir zināms izaicinājums akadēmiskiem mūziķiem, taču reālā dzīve jau sen lieto šīs ritmiskās formulas un transa elementus.

Autors par projektu saka: “"Putni" ir nerimtīga, nepagurstoši aktīva vienība, kura ir ierosinājusi daudzus jaundarbus un komponistus. Ar "Putniem" esam sadarbojušies vairākkārt – gan projektā "Pilsētas romance", gan kopā ar dzejnieku Jāni Rokpelni Ērmaņu muižā... Šī sadarbība ir kaut kas jauns un nākošā kvalitātē – ar izcilu stīgu kvartetu Eiropas, ja ne pasaules līmenī. Tas rosināja ilgi nedomāt un piebiedroties Antras Dreģes aicinājumam rakstīt šādam sastāvam.”

Blakus Uģa Prauliņa jaundarbam koncertā skanēs arī Staņislava Judina improvizācijas kontrabasam un elektronikai, poļu komponista Aleksandra Kosjova (Aleksander Kosciow) 10. stīgu kvartets, "NeoQartet" mūziķu radītais oriģināldarbs elektriskajiem instrumentiem "Gotan Loop, Trance Mission", kā arī  Pētera Vaska darbs "The Fruit of Silence" stīgu kvartetam, Ievas Alenčikas savulaik ansamblim "Luar" rakstītais "Moonlight" un citi darbi, pilnībā atklājot "Neo Quartet" arsenālā pieejamās elektronikas iespējas un "Putnu" balsu izcilo skanējumu.

Koncerts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un Polijas Kultūras ministrijas atbalstu.
NEOQUARTET ir viens no Eiropas aktīvākajiem jaunās mūzikas izpildītāju kolektīviem. Muzikāli virtuozie un tehniski meistarīgie mūziķi ir īpaši specializējušies laikmetīgās mūzikas atskaņošanā – viņu izpildījuma arsenālā ir gan akustiskas, gan sintezētas skaņas, dzīvās un ierakstītās elektronikas daudzpusīgie efekti. Kvarteta darbības virzītājspēks ir eksperimentāls un radošs gars, profesionalitāte, interese par tehnoloģijām.

Kvartets gan savā klasiskajā veidolā (akustiskais stīgu kvartets), gan ar 2012. gadā aizsākto elektronisko instrumentu projektu atskaņojis neskaitāmus koncertus ievērojamos Eiropas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Japānas un ASV (koncerts slavenajā koncertzālē "Carnegie Hall") festivālos un koncertzālēs. Kopš 2017. gada "NeoQuartet" uzstājas ar elektriskiem stīgu instrumentiem, sintezatoriem un "looper" tehnikām. Kvarteta elektroniskais formāts nodēvēts par "Neo Electric Quartet", un tas ir pasaulē unikāls kolektīvs – vienīgais elektriskais stīgu kvartets, kas atskaņo mūsdienu akadēmisko mūziku. 

Grupa izdevusi astoņus kompaktdiskus, saņēmusi augstākos Polijas profesionālās mūzikas apbalvojumus. Vairāk par ansambli var lasīt šeit: www.neoquartet.pl