Veltījums HAMMOND ērģelēm

Kā katru gadu, vokālā grupa PUTNI gatavo Ziemassvētku programmu, kas veltīta kādai īpašai tēmai. Šoreiz tas ir stāsts par Latvijā tapušām Hammond ērģelēm, ko savulaik Latvijas valsts vadītājs Kārlis Ulmanis uzdāvinājis Liepājas Lutera baznīcai un kam tagad nepieciešama restaurācija. Ērģeļu atjaunošanas atbalstam 2021. gada 4. un 5. decembrī notiks koncerti Rīgā un Liepājā, kuros kopā ar PUTNIEM uzstāsies ATA ANDERSONA DŽEZA TRIO, soliste Beāte ZVIEDRE un ērģelniece Kristīne ADAMAITE. Koncertos skanēs arī Hammond B-3 instruments, kas ir tuvs radinieks Lutera baznīcas ērģelēm. Programmā – baroka dižgaru J. S. Baha un G. F. Hendeļa opusi jaunās aranžijās un Ata Andersona oriģinālmūzika. Koncerti:

  • sestdien, 4. decembrī, plkst. 16.00 Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā;
  • svētdien, 5. decembrī, plkst. 16.00 Liepājas Lutera baznīcā un tiešraidē mūsu Facebook lapā un YouTube kanālā.
Ieeja koncertos BEZ MAKSAS  ar personificētiem ielūgumiem, kas pieejami Biļešu Paradīzes kasēs un sadarbspējīgu vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Koncerta programma.pdf

Ērģeļu atjaunošanu ikkatrs var atbalstīt arī finansiāli, gūstot iespēju piedalīties nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanā.

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Fr. Brīvzemnieka iela 31 – 2, Liepāja
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

Hammond ērģeļu vārds ir nozīmīgs zīmols mūziķu pasaulē, jo īpaši džeza un rokmūzikas vidē. Pirmās Hammond ērģeles tika radītas 1934. gadā ASV kā lētāka alternatīva tradicionālajām stabuļu ērģelēm. Ļoti drīz par tām uzzināja arī Latvijā. 1937. gadā Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF) no Lorensa Hamonda iegādājās licenci un uzsāka šo ērģeļu ražošanu tepat pie mums, izmantojot pašmāju koksni apdarei un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu.

Lai arī Latvijā, līdzīgi kā Amerikā, 30. gados risinājās diskusijas par to, vai ar elektrību radītās skaņas pilnvērtīgi aizstāj stabuļu ērģeļu skanējumu, Hammond ērģeles kļuva ļoti pieprasītas. Dažu gadu laikā VEF ērģeles iegādājās draudzes Liepājas garnizona baznīcā, Madlienā, Vecmuižā un citur. Diemžēl daudzās vietās iecerēto ērģeļu uzstādīšanu izjauca Otrais pasaules karš. Liepājas Lutera baznīcai Hammond ērģeles dāvināja Latvijas valsts vadītājs Kārlis Ulmanis, kurš to iegādei ziedoja 10 000 latu. Instrumentu uzstādīja 1937., bet iesvētīja 1938. gadā.

Kopumā līdz mūsdienām saglabājušies trīs VEFā ražotie instrumenti. Fakts, ka arī mūsu valstī reiz ražots šis kulta instruments, izraisījis lielu rezonansi un interesi Latvijas mūziķu aprindās. Tieši tādēļ virtuozais džeza pianists, Hammond ērģelnieks un jauno džeza mūziķu skolotājs Atis Andersons kopā ar projekta producenti Antru Dreģi ir uzsākuši darbu pie vēsturiskā VEF instrumenta atjaunošanas. Restaurāciju apņēmies veikt meistars no Nīderlandes
.

Projekta norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas Kultūras pārvalde, Kurzemes plānošanas reģions un Rīgas dome. Koncerta ieraksts veidots ERAF projekta Kultūras mantojuma satura digitalizācija. 2. kārta  ietvaros ar VKKF programmas KULTŪRELPA atbalstu, drīzumā skatāms Kultūras mantojuma satura portālā diva.lv.

Hammond žurnālā JazzIn