Ziemassvētku dziesmas

Adventa laiks tradicionāli tiek veltīts apcerei un sevis sakārtošanai pirms Ziemassvētkiem. Sirsnīga un apcerīga mūzika, kas šķīsta un pacilā dvēseli, harmoniski ievibrējot cildenākas jūtas ikvienā cilvēkā, lieliski piederas šim laikam. Koncertprogrammā Ziemassvētku dziesmas apkopotas gan pašmāju, gan ārzemju autoru skaistākās kompozīcijas, kurās organiski mijiedarbojas sakrālā un folkloras tradīcija, kas Eiropā gadsimtiem ilgi pastāvējušas līdzās.

Koncerta centrā būs divu angļu komponistu – Bendžamina Britena (Benjamin Britten, 1913 – 1976) un Džona Ratera (John Rutter, 1945) – dziesmu cikli sieviešu balsīm un arfai, kas ieguvuši plašu klausītāju atzinību visa pasaulē to unikāli skaistās, virtuozās un kolorītās mūzikas dēļ.
Bendžamina Britena kantāte Ziemas Saulgriežu dziesmas (Ceremony of Carols, Op. 28) sieviešu balsīm un arfai komponēta 1942. gadā, tās pamatā ir dzejoļi viduslaiku angļu valodā, kurus komponists atradis tolaik izdotajā krājumā The English Galaxy of Shorter Poems. Darbs radies, Britenam ceļojot ar kuģi no ASV uz Lielbritāniju, un sākotnēji bija savstarpēji nesaistītu 11 dziesmu virkne, kas vēlāk tika papildināta ar vienojošo gregorisko dziedājumu Hodie Christus natus est un maģiski skaistajām arfas solo epizodēm.

Džona Ratera mūzikas stils tiek raksturots kā eklektisks, tam vienlaikus piemīt franču un angļu kormūzikas 20. gs. tradicionālā rakstība, kā arī amerikāņu populāro dziesmu žanra stilu ietekme, taču visur klātesošs ir komponista melodiķa talants. Kora kompozīciju vidū īpaša vieta ir Džona Ratera sakrālajai mūzikai, kur kā mazas, kolorītas muzikālās gleznas atzīmējamas Ziemassvētku dziesmu apdares.

Līdztekus Britena un Ratera mūzikai, programmā skanēs arī latviešu kormūzikas klasiķa Jāzepa Vītola (1963 – 1048), Nīderlandē dzīvojošās amerikāņu komponistes Vanesas Lannas (Vanessa Lann, 1968) un zviedru skaņraža Mortena Jansona (Mårten Jansson, 1965) īpaši vokālajai grupai Putni rakstītās Ziemassvētku dziesmas.

Koncertā piedalās vokālā grupa PUTNI un arfiste Jekaterina Suvorova. Solistes – Iveta Romancāne, Agnese Urka un Ilona Dzērve–Tālute.

Koncertu kalendārs:
  • Sestdien, 5. decembrī Siguldas koncertzālē Baltais flīģelis
  • Svētdien, 6. decembrī Ventspils Baptistu baznīcā
  • Svētdien, 13. decembrī Ikšķiles evaņģēliski luteriskajā baznīcā.