Pie HAMMOND ērģelēm 21. gs. paaudze

Ceturtdien, 30. maijā, plkst. 19.00 Liepājas Lutera baznīcā notiks koncerts PIE HAMMOND ĒRĢELĒM 21. GS. PAAUDZE, kurā uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Rīgas Doma kora skolas un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas studenti Bogdans Mihailovs, Lāsma Švemberga, Gustavs Otto Iesalnieks, Paula Saleniece, Sanija Eglīte, Greisa Peremota, Eduards Bariss, Andris Žabris, Timotejs Rozentāls un Elza Marija Buša. Koncerta īpašie viesi – Atis Andersons (Hammond ērģeles) un Indriķis Veitners (saksofons).

Liepājas HAMMOND ir unikāls instruments, viens no retajiem šī zīmola eksemplāriem, kas ražots pirms Otrā pasaules kara, 1937. gadā, turklāt Latvijā – Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ar īpašu mākslinieka Ādolfa Irbītes dizainu. Līdz mūsdienām saglabājušies vien trīs pie mums ražotie HAMMOND instrumenti.

PIRKT BIĻETES

Kopš 2023. gada sākuma notiek darbs pie Liepājas Lutera baznīcas vēsturisko HAMMOND ērģeļu atjaunošanas. Kamēr restaurācija turpinās, unikālo instrumentu iespējams dzirdēt tikai īpašos, restaurācijai veltītos koncertos. 30. maija koncerta programmā klausītājus priecēs liela mūzikas stilu dažādība – skanēs gan studentu oriģinālmūzika, gan gospelis, latino, groove un populāru džeza standartu melodijas. Koncertu vadīs HAMMOND atjaunošanas projekta vadītāja, dziedātāja un diriģente Antra Dreģe.

Par projektu viņa stāsta: “Mums ir paveicies, ka HAMMOND restaurāciju uzņēmies profesionāls elektrisko ērģeļu restaurators Ganderts de Bo no Nīderlandes. Pagājušogad esam atjaunojuši ērģeļu skaņu sistēmas, akustiķa Artūra Pērkona vadībā instrumentam atraduši skaniski labāko vietu baznīcā. Testa režīmā instrumentu izdevies iedarbināt, pateicoties mūsu klausītāju atbalstam un līdzfinansējumam, ko piešķīrusi Liepājas pašvaldība un VKKF. Ganderts de Bo savu darbu līdz šim paveicis izcili, tomēr instrumenta lietošanas laikā atklāti arī dziļāki bojājumi, kas saistās ar elektromotora rotācijas problēmām un pedāļu mehānismu fizisku nolietojumu, līdz ar to mūsu sadarbība būs jāturpina – mainīsim ērģeļu motoru un remontēsim pedāļu mehānismus. Paralēli jāatjauno arī unikālās, mākslinieka Ādolfa Irbīša dizainētās instrumenta koka daļas, ko veiks Liepājas Restaurācijas centra vadītājs Ivars Pilips – Matisons sadarbībā ar vienu no zinošākajiem profesionāļiem savā nozarē Juri Zviedrānu.”

Lai varētu veikt iecerētos darbus, nepieciešami vēl ap 10 000 eiro, kas tiks izlietoti instrumenta turpmākam remontam, kā arī regulārai tehniskai apkopei un apsildes jautājumu risināšanai. Daļu nepieciešamā finansējuma cerēts iegūt arī šogad ieplānotajos četros koncertos. Viens no tiem Hildegarde. Spēka dziesmas jau izskanējis, atklājot HAMMOND ērģeļu tembrālo saderību gan ar viduslaiku mūziku, gan latviešu tautas mūzikas mantojumu. Otrajā koncertā, kas notiks 30. maijā, iespēja izmēģināt HAMMOND skaņu būs jaunajai mūziķu paaudzei.

Antra Dreģe atklāj: “HAMMOND ērģeles Latvijā mūzikas mācību iestādēs sāka apgūt pavisam nesen. Priecājamies, ka pagājušajā gadā mums bija iespēja sadarboties ar topošajiem ērģelniekiem, un pirmais koncerts pie Liepājas Lutera baznīcas instrumenta sniedza vienlīdz pozitīvu pieredzi un emocijas kā koncerta apmeklētājiem, tā pašiem studentiem. Iepazīšanās ar īstu un dzīvu HAMMOND instrumentu bija motivējoša, un šogad ir palielinājies to studentu skaits, kas apgūst šī instrumenta spēli. Tieši tādēļ ikgadēju studentu koncertu pie šī unikālā instrumenta ir nolemts veidot kā paliekošu tradīciju.”

Biļetes https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/139800, Biļešu Paradīzes kasēs un pirms koncerta baznīcā. Biļešu cena 12, studentiem un pensionāriem – 8 eiro.

Projekts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Liepājas valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu konkursa un Latviešu fonda līdzfinansējumu.