Pie HAMMOND ērģelēm 21. gs. paaudze

Ceturtdien, 8. jūnijā, plkst. 19.00 Liepājas Lutera baznīcā aicinām uz koncertu PIE HAMMOND ĒRĢELĒM 21. GS. PAAUDZE, kurā uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Rīgas Doma kora skolas un Liepājas mūzikas koledžas studenti. Koncerta īpašie viesi – Atis ANDERSONS (Hammond ērģeles) un Indriķis VEITNERS (saksofons).

Koncerta programmā skanēs populāru džeza klasiķu – Djūka Elingtona (Duke Ellington), Čārlija Pārkera (Charlie Parker), Kvinsija Džonsa (Quincy Jones), Džona Ņūtona (John Newton) un Leona Rasela (Leon Russell) darbi. Koncertu vadīs, Hammond atjaunošanas projekta vadītāja, dziedātāja un diriģente Antra Dreģe.

Ieeja koncertā par ziedojumiem. Ziedot iespējams arī SIA Biļešu paradīze:

ZIEDOT

Liepājas Hammond ērģeļu restaurācija

Kopš šī gada sākuma notiek darbs pie Liepājas Luterabaznīcas vēsturisko Hammond ērģeļu atjaunošanas. Šopavasar ir noslēdzies ērģeļu restaurācijas pirmais posms, kura laikā nīderlandiešu vintage mūzikas instrumentu restaurators Ganderts de Bo atjaunoja ērģeļu skaņu sistēmas. Aprīļa beigās akustiķa Artūra Pērkona vadībā, piedaloties plašai mūzikas ekspertu komisijai, tika izvērtēta ērģeļu optimālā novietojuma akustiskie aspekti un tām atrasta vispiemērotākā un skanīgākā vieta turpat ērģeļu balkonā.

Kamēr ērģeļu atjaunošana turpinās, Liepājas Hammond iespējams dzirdēt tikai īpašos, restaurācijai veltītos koncertos. Hammond atklāšanas koncertā 12. maijā īstu meistaru – ērģelnieku Bences Vāša un Ata Andersona – rokās ērģeles klausītājus pārsteidza ar ārkārtīgi bagātām skanējuma un dinamiskajām iespējām un nostiprināja pārliecību, ka šis instruments kļūs par pilnvērtīgu Latvijas mūzikas dzīves dalībnieku.

Otrais koncerts 8. jūnijā, ieskandinot jauno ērģeļu atrašanās vietu, ir uzticēts jaunajiem mūziķiem, kuri šobrīd vēl tikai apgūst elektrisko Hammond ērģeļu varenās skanējuma iespējas. Koncertā pie unikālā Liepājas Lutera baznīcas instrumenta būs jaunie ērģelnieki Helvijs Guļāns, Lāsma Švemberga, Bogdans Mihailovičs (LMV Rīgas Doma kora skola), Lilija Pinne, Jeļizaveta Širjajeva, Greisa Peremonta (JVLMA), Timotejs Rozentāls (Liepājas mūzikas koledža) un citi džeza nodaļas studenti, kuri pedagoga Ata Andersona vadībā atskaņos populārus džeza standartus, improvizācijas un jaunas kompozīcijas.

Antra Dreģe un Atis Andersons

Pie ērģelēm jaunā paaudze

“Šis ir pirmais publiskais koncerts, kurā studenti demonstrēs līdz šim apgūto,” stāsta Hammond ērģelnieks un pedagogs Atis ANDERSONS, pateicoties kuram mēs šodien Latvijā varam runāt par Hammond spēles skolas attīstību. “Tie ir RDKS un JVLMA pianisti un pianistes, kuri Hammond ērģeļspēli mācās studiju ietvaros kā obligāto instrumentu. Tas ir jaunums Latvijā – pirmā reize, kad oficiāli mācību iestādē var apgūt Hammond ērģeļspēli. Pagaidām gan tikai obligātā instrumenta statusā, specialitāte tā varbūt būs nākotnē. Programma sastāvēs no dažādiem standartiem, kas ir pamats džeza mūzikas apguvē un tiks pielietota džeza Hammond ērģeļspēles pamatlicēja Džimija Smita (Jimmy Smith) spēles tehnika, kur Hammond ērģeles izpilda basa partiju, pavadījumu un solo, kopā spēlējot klasiskajā trio: ar bungu komplektu un ģitāru.”

Hammond ērģeles Latvijā mūzikas mācību iestādēs sāka apgūt pavisam nesen. Pirmā, kas savā mācību programmā ieviesa Hammond ērģeļu spēles apmācību, bija Rīgas doma kora skola 2021. gadā. 2022. gadā šim piemēram sekoja arī Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas džeza nodaļa. Par lēmumu iekļaut ērģeļu spēli studentu apmācībā stāsta JVLMA džeza nodaļas vadītājs Indriķis VEITNERS:

“Hammond ērģeles ir interesants, specifisks un Latvijā joprojām mazpazīstams instruments, tomēr džeza mūzikā tam ir ļoti īpaša vieta. Laimīgā kārtā pēdējos gados šī instrumenta spēle Latvijā piedzīvo attīstību, lielā mērā pateicoties Hammond ērģeļu spēles meistaram Atim Andersonam, kā arī VEF džeza kluba aktivitātēm, restaurējot kādreiz Latvijā ražotos instrumentus. Elektrisko ērģeļu spēle ir svarīgs aspekts jauno džeza mūziķu izglītībā, tieši tādēļ Hammond spēles apguve iekļauta arī JVLMA džeza katedras mācību plānā. Ļoti ceru, ka šīs aktivitātes nesīs savus augļus jau tuvākajā laikā, un mēs varēsim baudīt jauno Latvijas Hammond mūziķu sniegumu gan koncertos, gan ierakstos!”

Līdz ar Liepājas Lutera baznīcas Hammond skaņas mehānismu atjaunošanu, Liepāja ir ieguvusi unikālu mūzikas instrumentu. Šis fakts, cerams, veicinās arī jaunas Hammond ērģelnieku paaudzes veidošanos Liepājā. LMMDV Džeza un populārās mūzikas nodaļas vadītājs Rustams BAGIROVS saka:

Hammond ērģeļu atklāšanas koncerts bija ļoti īpašs! Klausījos izcilus mūziķus un domāju par to, ka Liepājai ir tas gods un atbildība ne tikai atjaunot šo instrumentu, bet arī attīstīt un atjaunot mūziķu paaudzi, kam gribētos uz šī instrumenta muzicēt. Ļoti ceru, ka tas izdosies!”

“Liepājas Lutera baznīcas vēsturisko Hammond ērģeļu atjaunošana ir nozīmīgs papildinājums Liepājas kultūras dzīvē," atzīst Juris LOČMELIS, LMMDV struktūrvienības vadītājs Mūzikas izglītības programmām. "Ceram, ka ar jauno mācību gadu Liepājas Mūzikas, Mākslas un Dizaina vidusskolas audzēkņiem būs iespēja izprast šī instrumenta skaņu burvību skolotāja Ata Andersona nodarbībās.”

Novērtēsim ikvienu ziedojumu, lai varētu pilnībā atjaunot šo unikālo instrumentu!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

Projekts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Kurzemes plānošanas reģiona kultūras projektu konkursa un Liepājas valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu līdzfinansējumu.

Vairāk par Lorensu Hamondu un viņa ērģelēm: https://ej.uz/hammond
Aktuālās ziņas: https://www.facebook.com/kulturasbiedribaspektrs